Sürmene Bıçakları Nasıl Bilenir?

Sürmene bıçakları uzun süre boyunca bilenme gerektirmez çünkü keskin yapılarını uzun süre boyunca muhafaza edebilirler. Bu özellikleri aslında geleneksel Sürmene bıçağı üretim tekniğine dayanır. Bu sayede dayanıklı, keskin ve sağlam bir yapıya sahip olurlar. Yine de Sürmene bıçaklarında da her bıçakta olduğu gibi zamanla körelme olması mümkündür. Bu nedenle de körelen bıçakların doğru teknik ve aletler kullanılarak bilenmesi gerekmektedir. Peki, Sürmene bıçakları nasıl bilenir?

Sürmene Bıçakları Nasıl Bilenir?

Bıçak bileme işlemini bilemeyi bilen, usta kişilerin yapması her zaman için daha iyidir. Bıçaklar bilenirken uçlarında ince çapakların kalması, bunların da sağlığı olumsuz şekilde etkilemesi mümkündür. Sürmene bıçakları bilenirken bıçak bileme aletlerinden yararlanılabilir ya da usta bir bıçakçıdan bileme konusunda yardım istenilebilir.

Bileme sırasında 30-40° açı ile bıçağın bileme aletindeki yerini alması gerekir. Bu işlem sırasında hem parmakları korumak hem de bileme işlemini kolaylaştırmak adına başparmak ve işaret parmağı bıçağı tutmalıdır. Sonrasında sıkı şekilde kavranan ve 30-40° açı ile konumlandırılan bıçak dipten uç kısmına kadar pürüzsüz ve hata kalmayacak şekilde bilenmelidir.

Bileme işlemi sırasında hem dikkatli olmak hem de bıçağın iyi bilenmesini sağlamak gereklidir. Bu işlem sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey aslında bıçağın keskin kısmında çapaklanma olmamasıdır. Bu çapaklanmanın giderilmesi için bıçak bilenmeye devam edilir ve sonunda pürüzsüz bileme işlemi tamamlanabilir.

Çentikli bilenmiş, çapaklanma oluşmuş bıçakların kullanım sırasında bükülmesi, kesimi doğru sağlamaması ve elinize zarar vermesi de mümkündür. Bu nedenle de çentikli şekilde bilenmiş ya da pürüzlere sahip olan bir bıçak ile kesme işlemi yapmamak gerekir.

Bıçağı Bıçakla Bilemek

Bıçağı bıçakla bilemek çok sık yapılan ancak hatalı olan bir davranıştır. Bu bileme şekli bıçakların esnemesine, zarar görmesine, doğru şekilde bilenmemesine neden olabilir. Ayrıca bu bileme şekli nedeniyle bıçakların pürüzlü şekilde bilenmesi de mümkündür. Bu nedenle de bileme aletinden yardım alarak bıçakları bilemek önemlidir.

Bıçağı bıçakla bilemek özellikle de mutfaklarda sıklıkla yapılan bir durumdur. Bu bazı koşullarda bıçakların tam olarak bilenmemesine neden olabileceği için her zaman bıçak bileme aletlerine başvurmak gerekir. Bu sayede bileme işlemi kolaylıkla sağlanabilir ve pürüz kalması durumu da pek mümkün olmaz.

Farklı Bıçaklar İçin Bileme Teknikleri

Her bıçağın bilenmesi için farklı teknikler uygulanabilir. Örneğin bir Sürmene et bıçağı ile Sürmene çakısının bilenmesi aynı şekilde gerçekleşmez. Bunun için farklı tekniklere hakim olmak gerekebilir. Örneğin Sürmene dilimleme ve doğrama bıçaklarının 30° açı ile bilenmesi, Sürmene kemik sıyırma bıçaklarının 40° açı ile bilenmesi uygundur. Genel olarak bıçaklar 30-40° açı ile bilenmelidir. Bu sayede pürüzsüz ve düzgün bir bileme işlemi gerçekleştirmek mümkün olabilir.

Bıçak bileme makineleri de ayrıca Sürmene bıçaklarının bilenmesinde yardım alınabilecek olan ürünlerdir. Bu ürünler sayesinde ağzı kalınlaşmış olan bıçakların eski keskinliğini kazanması mümkün olabilir. Kısa süre içinde bilemenin sağlanması da mümkündür.

Bıçak bileme konusunda deneyiminiz yoksa usta Sürmene bıçakçılarından ya da bölgenizdeki bıçak ustalarından destek almanız mümkündür. Bıçağınızın Sürmene bıçağı olduğunu belirtmenizde fayda vardır. Bu sayede keskinliği, kalınlığı ve derinliği doğru şekilde belirlenebilmektedir.

Uzun Süre Keskinlik Sizinle

Sürmene bıçakları keskinliklerini uzun süre boyunca koruyabilir. Uzun süreli kullanıma, hasar almaya karşı dayanıklı olan bu bıçaklar klasik bıçakların aksine birkaç kullanım sonunda kolay kolay körelmezler. Bu nedenle de sık sık bileme işlemi gerçekleştirmek gerekmez. İsterseniz internet sitemiz üzerinden özel Sürmene bıçaklarını satın alabilir, Sürmene bölgesindeki usta bıçakçılardan da bileme işlemi için etkili destek alabilirsiniz.

Sürmene Bıçakları Nasıl Bilenir?” yazısında 4 düşünce

 1. İhsan diyor ki:

  bu sürmene bıçak var bir tane var bende 6 sene önce biri hediye etmişti ve ben onu kay verim sandım ve bıçak 6 sene sonra ortaya çıktı nasıl temizliye bilirim

  • surmene b. diyor ki:

   Merhaba. Eğer pas veya oksitlenme olmuşsa bunu bir ustamızın tekrardan makinede parlatması gerekmektedir. İşini bilen profesyonel birine yaptırmanız gerekiyor. Aksi halde bıçağın özelliği kaybolabilir ve ağız kısmı bozulabilir.

  • surmene b. diyor ki:

   Merhaba. Eğer pas veya oksitlenme olmuşsa bunu bir ustamızın tekrardan makinede parlatması gerekmektedir. İşini bilen profesyonel birine yaptırmanız gerekiyor. Aksi halde bıçağın özelliği kaybolabilir ve ağız kısmı bozulabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
Çevrimiçi
Whatsapp Destek
Lütfen yardım almak istediğiniz kısmı seçin.
Ürün Destek
Çevrimiçi
Üyelik & Ödeme
Çevrimiçi